Gratë flasin për ngacmimin seksual gjatë haxhit

Ndërsa dikush mund të mendojë se njerëzit do të zbutnin urrejtjet e tyre të këqija gjatë kryerjes së detyrave fetare në qytetin e shenjtë të Mekës, realiteti është mjaft shqetësues.

Gratë kanë folur kohët e fundit për përvojat e tyre me ngacmimet seksuale gjatë kryerjes së rrotullimit rreth Qabes gjatë pelegrinazhit të tyre në Mekë, shkruan portali stepfeed.

E gjithë kjo filloi kur një vajze nga Pakistani Sabica Khan ndau një postim në Facebook në të cilin ka tregua për detajet e ngacmimit gjatë kryerjes së rrotullimit, pas së cilës gratë filluan të shkëmbejnë situatat e tyre me ngacmimet seksuale në Mekë.

“Përvoja ime e tërë në qytetin e shenjtë është lënë në hije nga ky incident i tmerrshëm”

“Isha e ngurtësuar.”

Khan filloi postin e saj duke shkruar: “Kam frikë ta ndaj këtë, sepse kjo mund të dëmtojë ndjenjat tuaja fetare”. Më pas ajo tregoi se si ishte ngacmuar seksualisht disa herë gjatë kryerjes së rrotullimit.

Khan tha se së pari e ndjeu një dorë në brezin e saj, por e kuptoj atë si një gabim të pafajshëm. Megjithatë, prekja vazhdoi dhe ajo ishte shumë e parehatshme.

“Gjatë rrotullimit të gjashtë, papritmas ndjeva diçka në mënyrë agresive duke më prekur nga mbrapa, dhe për një sekondë u ngriva, nuk jam e sigurt nëse ajo ishte e qëllimshme.

E injorova atë dhe vetëm vazhdova të lëviz ngadalë sepse turma ishte e madhe “, shkruante ajo.

Khan shpjegoi se ajo nuk mund të kthehej për shkak të turmës së madhe.

“Kur arrita në qoshen e Jemenit, dikush u përpoq të më rrëmbejë dhe të me kapte nga mrapa”, shtoi ajo.

Në përgjigje, ajo u ndal duke u zhvendosur, kapi dorën e ngacmuesit dhe e largoi atë nga trupi i saj.

“Unë isha e ngurtësuar. [Unë] nuk mund të shpëtoja, kështu që qëndrova, u ktheva aq sa munda, për të parë se çfarë po ndodhte, u ktheva, por … nuk mund të shihja kush ishte,” Khan shpjegoi

Khan vazhdoi të thoshte se ajo ndihej ” e dhunuar” dhe ishte “e paaftë të fliste”, duke shtuar se ajo qëndroi e qetë rreth incidentit duke u frikësuar se njerëzit nuk do ta merrnin seriozisht.

“Përvoja ime e tërë në qytetin e shenjtë është lënë në hije nga ky incident i tmerrshëm,” përfundoi ajo, duke i nxitur gratë të flasin për ngacmimet, transmeton portali arbresh.info.

Gratë e panumërta thanë se u përballën me takime të ngjashme

Inkurajuar nga fjalët e Khan, disa gra komentuan në post me përvojat e tyre.

Një grua, e cila zgjodhi të mbetet anonim, i tha StepFeed-it se ishte ngacmuar seksualisht shumë herë gjatë vizitave të shumta në Mekë për umren, pelegrinazhin jo të detyrueshëm islamik.

Ajo tha se ngacmimi është më i zakonshmi në radhën që çon në Gurin e Zi, një shkëmb të vendosur në qoshen lindore të Qabesë.

Ajo shpjegoi se ka hasur në “raste të vogla dhe të papërshtatshme duke u prekur nga mashkullit” në shumë raste.

Si rezultat, gjatë vizitave të saj të fundit në Mekë, ajo ka shmangur gurin e Zi dhe kryerjen e rrotullimit në perimetrin më të jashtëm, i cili është më pak i mbushur me njerëz.

“Gratë nuk janë të sigurta as kund” … Gratë iu përgjigjen postimit të Khanit:

“Vendi më i shenjtë në Tokë i turpëruar nga kafshët njerëzore”

Njerëzit duartrokasin Khanin për guximin për të folur publikisht

“Nuk je vetëm”

 

Çështja duket alarmante e përhapur

Një kujtesë e hipokrizisë së njerëzve

“Vendet nuk kanë rëndësi”

 

Leni nje re